Rzym 2017-09-01T13:27:41+00:00

O Rzymie
separator

„Dlaczego warto wybrać się do Rzymu? Ponieważ jest to miejsce, którego żaden podróżnik kochający historię, sztukę, religię czy też po prostu wyśmienite jedzenie, pominąć nie może. Można odnieść wrażenie, że stolica Włoch zaraz eksploduje od dobrodziejstw dawnej i współczesnej kultury. I to czuć naprawdę na każdym kroku.”

traveler

Mateusz Wykurz
Travelerzy

Co warto odwiedzić?
separator

Rzym to miasto kościołów, zabytków z okresu od starożytności aż po XX wiek i niezliczonych muzeów. Wędrówkę po Wiecznym Mieście najlepiej rozpocząć od zwiedzania Watykanu – najważniejszej świątyni chrześcijaństwa, czyli Bazyliki św. Piotra oraz Muzeów Watykańskich, w których można zobaczyć niewiarygodną kolekcję największych dzieł światowej sztuki. Uwaga! Na zwiedzanie Bazyliki i muzeów należy zarezerwować sobie przynajmniej cały dzień! Nieopodal, tuż nad Tybrem stoi charakterystyczna bryła Zamku św. Anioła, dawnego mauzoleum cesarza Hadriana, później pełniącego rolę fortecy i więzienia, a dziś watykańskiego muzeum broni.

Zwiedzając Bazylikę św. Piotra należy także pomyśleć o zwiedzeniu pozostałych trzech rzymskich bazylik większych – Arcybazyliki św. Jana na Lateranie (historycznie najważniejszy kościół zachodniego chrześcijaństwa), Bazyliki św. Pawła za Murami oraz Bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Rzym to jednak także zabytki ery przedchrześcijańskiej. Do nich zaliczymy oprócz słynnego Koloseum także położone po sąsiedzku Forum Romanum, czyli centralny plac starego Rzymu, otoczony ruinami starożytnych budowli oraz Circus Maximus (największy i najstarszy cyrk miasta) i Termy Karakalli.

Ze względu na koleje losu, większość starożytnych zabytków do naszych czasów przetrwała jedynie w formie trwałej ruiny. Jednym z wyjątków jest wybudowany na dawnym Polu Marsowym Panteon – dawna świątynia poświęcona wszystkim rzymskim bogom, później kościół, wreszcie – miejsce wiecznego spoczynku włoskich królów. W zasięgu 15 minut spacerem od tego miejsca znajduje się kilka ikonicznych miejsc – jak słynne place Campo de’ Fiori czy Piazza Navona z Fontanną Czterech Rzek, Piazza Spagna ze Schodami Hiszpańskimi (to jedne z najszerszych i najdłuższych schodów w Europie!) oraz barokowy symbol popkultury (dzięki „występowi” u Felliniego) – Fontanna di Trevi.

Najmłodszym, ale równie wartym obejrzenia zabytkiem w tym gronie jest monumentalne założenie Ołtarza Ojczyzny przy Piazza Venezia. Początkowo miał być to pomnik pierwszego króla zjednoczonych Włoch – Wiktora Emmanuela II i dynastii sabaudzkiej, z której się wywodził. W trakcie 40 lat budowy zmieniała się koncepcja budowli. Po zakończeniu I wojny światowej, kiedy w kompleksie wzniesiono Grób Nieznanego Żołnierza, ostatecznie olbrzymi pomnik oficjalnie nazwano Ołtarzem Ojczyzny. Oddany w 1925 roku stał się symbolem nie tylko Rzymu, ale całych Włoch jako jeden z symboli jedności państwa.

Kuchnia
separator

Słowem, które najlepiej oddaje specyfikę kulinarną okolic Rzymu jest prostota. Kuchnia rzymska opiera się w dużej mierze na mięsnych podrobach, makaronach (zarówno w postaci osobnych dań, jak i składników zup) oraz owocach morza. Klasyczne rzymskie dania to nieskomplikowane, ale niezwykle smakowite i aromatyczne potrawy powstające w oparciu o kilka składników.

Co zjeść?

Rzymskie restauracje pełne są potraw pochodzących z innych części kraju, ale ostatnimi czasy coraz bardziej wraca do łask kuchnia lokalna. Oprócz znanej na cały świat carbonary, możemy zajadać się również bardzo popularną pinsą, a także świetnymi daniami z podrobów, jak choćby rigatoni con pajata, czy trippa alla romana. Kulinarne wykorzystanie mięsa nie ogranicza się tylko do podrobów – w stolicy Włoch popularna jest także cielęcina (altimbocca), jagnięcina (abbacchio) i wieprzowina. Ponadto bardzo eksponowane miejsce w kuchni rzymian zajmują warzywa podawane na wiele sposobów – karczochy, papryka, cukinia czy szparagi.

Pinsa

Saltimbocca alla romana

Spaghetti alla carbonara

Trippa alla romana

 

Dokąd na obiad?

Jeśli szukacie wykwintnych wrażeń kulinarnych, koniecznie odwiedźcie La Pergolę. Za jej oknami rozpościera się widok na całe centrum miasta, a dzięki wybornej kuchni La Pergola uznawana jest za jedną z najlepszych restauracji… świata (trzy gwiazdki Michelina!). Niedrogą, ale świetną opcją jest Pane a Salame, gdzie w sąsiedztwie fontanny di Trevi można skosztować świetnych włoskich przekąsek (i nie tylko)! Sprawdźcie też Pinsere i spróbujcie pinsy – starszej siostry pizzy, pochodzącej właśnie z Rzymu.

Pogoda
separator

Klimat panujący w Rzymie klasyfikowany jest jako klimat subtropikalny typu śródziemnomorskiego. Dzięki temu zimy są łagodne i ciepłe, a lata gorące. Najgorętsze miesiące w Rzymie to lipiec i sierpień, kiedy to średnia temperatura powietrza w dzień utrzymuje się na poziomie 28 °C, a w nocy 18 °C. Najzimniejszy miesiąc to z kolei styczeń, kiedy w dzień notowane jest średnia temperatura 13 °C (w nocy 3 °C). Średnia dobowa liczba godzin słonecznych w lipcu wynosi 9.

Blog
separator

Magdalena Ciach-Baklarz

Italia poza szlakiem

Poprosiłam kolegę, aby pomógł mi znaleźć wakacyjną pracę we Włoszech. Udało się, pojechałam najpierw na 2 tygodnie, ale to się przedłużyło do 2 miesięcy. A później pojechałam do Gdańska błagać mojego promotora, aby puścił mnie jeszcze na kolejnych kilka miesięcy.

CZYTAJ DALEJ

Loty i hotele
separator

Sprawdź pozostałe oferty do Włoch