Porto 2017-09-01T10:20:16+00:00

O Porto
separator

„Jeżeli miałabym wskazać, co dla mnie, jest symbolem miasta wymieniłabym Torre dos Clérigos, czyli wieża górująca nad Porto. Aby na nią wejść należy pokonać 225 stopni, ale warto! Panorama miasta jest wspaniała! Tuż obok niej jest Praça de Lisboa – nowa przestrzeń, ogród oliwny w samym środku miasta. Można tu odpocząć na leżaku lub urządzić sobie piknik. W mieście zachwyca mnie również Dworzec Estação de São Bento słynący z przepięknych azulejos przedstawiających wybrane sceny z historii Portugalii. Jeżeli miałabym polecić miejsca, które warto odwiedzić, by skosztować „smaków Portugalii”, zachęciłabym do odwiedzenia dwóch targów: Mercado do Bom Sucesso i Mercado do Bolhão. Nie są to typowe targi, ale raczej przestrzenie spożywcze. Poza tym, że można tam kupić świeże towary, można ich również skosztować w jednej z tamtejszych restauracyjek.”

traveler

Marzena Gregier Franco
SMAKI PORTUGALII

Co warto odwiedzić?
separator

Chcąc poznać Porto warto udać się na spacer po mieście, tak by nasiąknąć jego charakterem. Wejść w każdą wąską uliczkę, przyjrzeć się pięknym, niebieskim płytkom azulejos, na często mocno zniszczonych kamienicach.

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od dwukondygnacyjnego, stalowego mostu Ponte Dom Luis I, który jest wizytówką miasta. Długi na 385 metrów – w momencie gdy powstawał, był najdłuższym mostem na świecie w swojej kategorii; wysoki na 45 metrów – dzięki czemu z górnej kondygnacji roztacza się piękny widok na Porto i płynącą przez nie rzekę.

Nabrzeże Cais da Ribeira jest najbardziej kolorową i najczęściej fotografowaną częścią miasta. Jego urok został doceniony przez UNESCO.

Natomiast po drugiej stronie rzeki ciągną się piwnice porto, a na nabrzeżu przycumowane się małe łódki z dębowymi beczkami, w których spławiany jest słynny trunek.

Najsłynniejszym miejskim kościołem jest Igreja de São Francisco. Zbudowano go w XV wieku w stylu gotyckim, na polecenia króla Ferdynanda I,

w późniejszych latach do budynku dodano elementy barokowe, przez co obecnie stanowi ciekawą mieszankę stylów.

Jest na świecie kilka księgarni, które zachwycają nie tylko miłośników literatury. Jedna z nich – Livraria Lello – znajduje się właśnie w Porto. Otwarta w 1869 roku, zlokalizowana jest w budynku, którego architektura inspirowana jest kulturą Maurów.

Warto też wybrać się do Muzeum Sztuki Współczesnej de Serralves, oddalone od centrum miasta, położone jest w pięknym parku. Nie tylko miłośnicy sztuki, ale i ciekawych rozwiązań architektonicznych poczują się tu jak w raju.

Sportowców zachęcamy do wizyty w innej architektonicznej perełce – Estádio do Dragão. Wybudowany przed Mistrzostwami Europy w 2004 roku jest tak doskonałym obiektem, że otrzymał aż 5 gwiazdek UEFA.

A koniec dnia, przed zachodem słońca, wybierzcie się nad Ocean i przespacerujcie się wzdłuż plaży do latarni morskiej Farol de Felgueiras. Zlokalizowana na długim molo, jest okiem na Ocean…

Kuchnia
separator

Poeta z czasów romantyzmu Robert Southey pisał w swoim dzienniku z podróży po Portugalii, że mieszkańcy tego kraju jedzą “(…) prawie same ryby, warzywa strączkowe i chleb! Baraniny nie lubią, nawet jak jest dobra. W Faro często podaje się, że to kozie mięso, żeby udało się ją sprzedać”. Właściwie ta myśl jest aktualna do dziś. Tutejsza kuchnia jest prosta i bazuje na rybach i owocach morza.

Co zjeść?

Narodową potrawą jest bacalhau, czyli suszony i solony dorsz. Rybę tę podaje się w tym kraju na wszelkie sposoby – wieść niesie, że w zależności od regionu istnieje w Portugalii aż 365 dań z dorsza. Popularnością cieszą się również sardynki. Traktowane jako przekąska, najlepiej smakują, gdy kupi się je u ulicznego handlarza grillującego je na miejskim skwerku.

Kuchnia w położonym na północy Porto różni się nieco od reszty kraju. Jest tu chłodniej więc potrawy muszą być bardziej kaloryczne. Jednym z typowych dla tych okolic dań jest francesinha – tost zapiekany z szynką, żółtym serem i stekiem, polany ostrym sosem winno-pomidorowym lub z innymi dodatkami; innym tripas – czyli flaczki duszone z mięsem, fasolą, warzywami i aromatycznymi ziołami.

Caldeirada

Caldo verde

Cozido à portuguesa

“Pastel de nata

 

Dokąd na obiad?

Restauracji w Porto jest wiele, jak wybrać tę najlepszą? My polecamy O Paparico, niełatwo jest je znaleźć, jednak warto poświęcić czas na szukanie. Zlokalizowane w piwnicy stwarza idealną atmosferę do smakowania portugalskiego wina. Tutejsza kuchnia jest bardzo tradycyjna. Dania pyszne. Minusem jest to, że czasami dość długo czeka się na posiłki. Chcąc poczuć klimat miasta najlepiej udać się na wieczorną lampkę wina do Wine Quay Bar. Lokal ten nie tylko oferuje doskonałą kartę i tradycyjne przekąski, jak również gwarantuje piękny widok na rzekę.

Pogoda
separator

Porto znajduje się pod wpływem klimatu subtropikalnego z łagodnymi zimami, umiarkowanie ciepłymi latami i średnią roczną temperaturą sięgającą w ciągu dnia 20 °C. Miasto ma ok. 147 dni deszczowych w ciągu roku, a największe prawdopodobieństwo na wystąpienie opadów jest w styczniu. Natomiast 2500 słonecznych godzin rocznie powoduje, że w Porto jest cztery razy więcej słońca niż w Polsce.

Blog
separator

Marzena Gregier Franco

Smaki Portugalii

Kto z Was zastanawiał się nad tym, czy kraje mają smaki? I jakie one są? Dziś chcemy zagłębić się w smaki Portugalii… Niejednokrotnie zachęcaliśmy Was do poznania tego niezwykłego kraju na krańcu Europy, odwiedzenia Lizbony, Porto, Sintry czy Madery.

CZYTAJ DALEJ

Loty i hotele
separator

Sprawdź pozostałe oferty do Portugalii