Mykonos 2017-09-01T11:51:06+00:00

O Mykonos
separator

„Mykonos to jedna z najważniejszych wysp archipelagu Cyklad. Miejsce dla tych, którzy lubią się dobrze bawić. Ma opinię najbardziej imprezowej ze wszystkich greckich wysp. Gdy słyszę, że ktoś jedzie na Mykonos, wiem że ma ochotę zaszaleć. Jednak turystów przyciąga tam przede wszystkim niesamowita sceneria i tradycyjna architektura. Na wyspie królują trzy kolory: granat niekończącego się morza, kolor ziemi, gdyż wokoło nie ma nawet najmniejszego śladu zieleni oraz biel minimalistycznych brył budowli, które pozbawione są wszelkich ozdób. To wizualny minimalizm w najczystszej postaci. Widoku z takich miejsc jak Mykonos nie da się pomylić z żadnym innym. Na całym świecie nie sposób znaleźć jego odpowiednika.”

traveler

Dorota Kamińska
BLOGERKA

Co warto odwiedzić?
separator

Na wyspie jest kilka miejsc, które są tak charakterystyczne, że dla wielu osób stały się symbolem całej Grecji. Warto od nich zacząć zwiedzanie. Proponujemy więc wizytę przy starych wiatrakach w południowej części Chory, głównego miasta wyspy.

Tuż obok położona jest tak zwana Mała Wenecja – Alefkandra. To jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Mykonos. Część jej zabudowy, pochodzącej z XVIII i XIX wieku, stoi na granicy morza i lądu.

Panagia Paraportiani uchodzi za najczęściej fotografowany kościół, nie tylko w Grecji, ale i na świecie. Znajdujący się w miejscowości Chora budowany był od 1425 roku aż do XVII wieku.

Nie każdy wie, że to stanowiące parter cztery różne kościoły – każdy z nich poświęcony innemu świętemu – i piąty kościół będący podwyższonym piętrem.

Jak jest morze, to musi być i latarnia morska! Zachęcamy do tego, żeby wybrać się do tej w Armenistis. Ponad stuletni zaniedbany obiekt wart jest odwiedzenia chociażby ze względu na rozpościerający się z niego widok na wyspy Tinos i Syros, a przy dobrej widoczności nawet na Giaros. Z jednej strony widać bezkresne morze, a z drugiej Chorę – główne miasto Mykonos.

Natomiast jeśli ktoś szuka najpiękniejszych plaż powinien się wybrać do: Platis Gialos, Ornos lub Agios Ioannis.

Kuchnia
separator

Kuchnia grecka, podobnie jak włoska, słynie ze swej prostoty i z tego, że do przygotowywania potraw wykorzystuje się to, co daje natura. Dużo w niej warzyw – pomidorów, papryki, bakłażana, świeżych ziół, liści winogron, czosnku i oliwy z oliwek. Do tego dodana jest baranina oraz świeże ryby i owoce morza. Całość popija się lokalnym winem.

Co zjeść?

W Grecji poza tradycyjnymi potrawami charakterystycznymi dla całego kraju – jak musaka, dolmades, suwlaki czy tzatziki – znajdziemy też dania charakterystyczne dla poszczególnych wysp. I tak na Mykonos należy skosztować suszonej wieprzowiny (loúses) oraz zapiekanki z cebuli i sera (kremythópita).

Musaka

Dolmades

Suwlaki

Tzatziki

Dokąd na obiad?

Dokąd najlepiej iść na obiad? Polecamy Kikis Tavern, pięknie położoną restaurację, w której niestety na posiłek z reguły się dość długo czeka, ale smak potraw wynagradza ten czas! Godna uwagi jest też położona tuż przy plaży Blue Myth Restaurant, w wybrane dni tygodnia można tu posłuchać muzyki na żywo i zobaczyć występy lokalnych tancerzy. Wśród restauracji na wyspie warto polecić również Compass Mykonos, położoną lekko na uboczu, z pięknym widokiem i doskonałym jedzeniem.

Pogoda
separator

Klimat na wyspie jest suchy, co gwarantuje bardzo wysokie temperatury w miesiącach letnich. Przez 300 dni w roku świeci tu słońce, a jeżeli zdarzają się śladowe ilości deszczu to w okresie od listopada do stycznia.
Temperatura latem osiąga powyżej 35°C, choć typowy dla Cyklad wiatr meltemi, obniża ją o kilka stopni. Zimą natomiast panuje tu przyjemne 10-14°C. Temperatura wody wynosi 25 °C w sierpniu i utrzymuje w granicach 22°C w okresie od czerwca do października.

Blog
separator

DOROTA KAMIŃSKA

Jak przygotować sałatkę po grecku?

Budzić się rano i widzieć morze… Kto z Was ma takie marzenia? Marzenia to jedno, natomiast realizacja coś zupełnie innego. Mieć odwagę porzucić to co znane i stabilne, by przenieść się do kraju, w którym z jakiegoś powodu zostało nasze serce…

CZYTAJ DALEJ

Loty i hotele
separator

Sprawdź pozostałe oferty do Grecji