Meksyk 2017-09-01T12:54:00+00:00

O Meksyku
separator

„Meksyk jest ogromnym i zróżnicowanym krajem, gdzie wszystko jest przesadzone i bardziej wyraźne,gdzie króluje wolność i swoboda. Podróż przybliżyła nam obraz kraju, którego nie da się porównać do żadnego kraju europejskiego, a który jest trochę inny od wizerunku przedstawianego w mediach. Tam trzeba pojechać i zobaczyć jego kulturę i piękno, a przede wszystkim pogrążyć się w relaksie i poczuć zew mañany. Meksyk to idealna odskocznia od naszej codzienności.”

traveler

Ida i Czarek
Blogerzy

Co warto odwiedzić?
separator

Podróże kulinarne to świetny pretekst, żeby zahaczyć o Meksyk – kraj wielki, bogaty w tradycje, kuchnię i… niezapomniane widoki!

Centralna część Meksyku to przede wszystkim stolica kraju – jedno z największych miast świata, a w niej… sielskie, jakby przeniesione z prowincji, pływające ogrody Xochimilco, wielkie kolonialne pałace z okresu hiszpańskiej dominacji oraz położone w okolicach Zócalo, w samym centrum miasta, ruiny azteckiej stolicy – Tenochtitlan. Wszystko w środku niemal dwudziestomilionowej aglomeracji!

W Puebli warto odwiedzić katedrę – jedną z najstarszych i najdłużej powstających budowli kolonialnych w kraju oraz historyczne centrum – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kilka kilometrów od Puebli znajduje się miasteczko Cholula, a w nim ruiny największej piramidy świata – azteckiej budowli Tepanapa.

Z indiańskiego dziedzictwa znana jest także Oaxaca, położona na południowym zachodzie kraju. Tuż za granicami miasta znajdziemy Monte Albán, jeden z największych kompleksów prekolumbijskich w Meksyku. Dobrze jest też zajrzeć do śródmieścia, pełnego wspaniałej architektury kolonialnej i muzeów.

Kuchnia
separator

Meksykańska kuchnia to na pewno jedna z bardziej wpływowych kuchni świata. Meksyk jest ojczyzną kukurydzy, awokado, dyni, fasoli oraz… indyka i kakao!

Co zjeść?

Jeśli jemy w Meksyku to lokalnie i na ostro! Oprócz znanych na cały świat i popularnych w całym kraju burrito, tacos i zupy menudo, na północy kraju rządzi machaca, w stanie Julisco torta ahogada, zaś na południu, w stanie Oaxaca enchiladas i tlayuda. Specjały nadal opierają się na lokalnej mące kukurydzianej, ale też na warzywach, mięsie indyka, wołowinie i wieprzowinie oraz na tropikalnych owocach. Meksykanie zapijają swoje potrawy tradycyjnymi napojami ze sfermentowanej kukurydzy, napojami z tropikalnych owoców lub lokalną odmianą kawy – café de olla.

Menudo

Machaca

Enchiladas

Tlayuda

 

Dokąd na obiad?

Gdzie udać się, kiedy nasyceni widokami poczujemy głód? Położona w stolicy, nieopodal Pałacu Sztuk Pięknych restauracja El Cardenal Alamenda znana jest ze świetnej kuchni meksykańskiej i różnorodnego menu, choć ceny w niej nie należą do najniższych. W Puebli warto udać się do Casareyny, gdzie za rozsądną cenę będziemy mogli najeść się do syta lokalnymi specjałami. W Oaxaca dobrze jest odwiedzić Los Danzantes – restaurację, która miesza lokalną kuchnię z potrawami dla wegetarian i wegan, a ponadto oferuje świetny klimat zaułku starego miasta.

Pogoda
separator

Południowy Meksyk znajduje się w strefie tropikalnej, co oznacza, że przez cały rok średnia temperatura w dzień nie spada poniżej 25°C, a w nocy poniżej 10°C. Najcieplejsze miesiące w roku to kwiecień i maj. Klimat panujący w okolicach Oaxaca jest klasyfikowany jako stepowy.

Centralna część kraju znajduje się w strefie podzwrotnikowej, ale ze względu na położenie na dużych wysokościach w mieście Meksyk panuje klimat ciepły umiarkowany. Średnia roczna temperatur w stolicy kraju wynosi 18°C.

Blog
separator

Ida i Czarek

Przez Meksyk na motorze

Wjechaliśmy na gwarną ulicę, głośna muzyka leciała z głośników wystawionych przed budynki. Rozgościliśmy się na wystawionych na chodnik plastikowych krzesełkach i układaliśmy grillowane kawałki kurczaka na małe tortille ze świeżymi sałatkami i guacamole. W Meksyku trzeba dać się ponieść wirowi beztroskiej mañany, czyli przygotować na to, że nie ma spraw piekielnie ważnych, których nie można by było zrobić później… może za godzinę, może jutro, a może jak będzie trochę mniej upalnie.

CZYTAJ DALEJ

Loty i hotele
separator

Sprawdź pozostałe oferty do Meksyku