Madryt 2017-09-01T12:14:51+00:00

O Madrycie
separator

„Dla mnie Madryt jest miastem nieskończonym, oferującym ogromną ilość miejsc do zobaczenia i doświadczenia, oczywiście nie wspominając już pysznego jedzenia (to jest kolejny, szeroki jak rzeka temat), muzyki czy lokalnych zwyczajów. Do tego miasta możecie przyjechać na weekend lub spędzić w tym długie wakacje – w obu przypadkach będziecie zachwyceni jego bogactwem i będziecie chcieli więcej, i więcej, i więcej…”

traveler

Anna Derkowska
Pasjonatka podróży

Co warto odwiedzić?
separator

Spacer po Madrycie warto zacząć od sztandarowych przystanków każdego zwiedzającego. Takie obiekty jak Pałac Królewski (choć obecnie nie jest siedzibą króla), Muzeum Prado (w którym możemy zobaczyć ponad 20 tysięcy eksponatów!), czy Estadio Santiago Bernadeu – stadion słynnego Realu Madryt to obowiązkowe punkty wycieczki.

Madryt to jednak także nieoczywistości. Jak chociażby Museo Tiflológico, muzeum dla niewidomych, w którym eksponaty można poznawać przede wszystkim przed dotyk. Albo unikalna Świątynia Debot – choć stojąca nieopodal Pałacu Królewskiego, to pochodzącą z… Egiptu!

Ten liczący ponad 2200 lat obiekt został podarowany Hiszpanom w uznaniu za pomoc w ocaleniu starożytnych świątyń nad Nilem.

Aby nieco odetchnąć po intensywnym zwiedzaniu należy wybrać się na historyczne place miasta – Plaza de España i stanąć w cieniu pomnika Cervantesa oraz Plaza Mayor, by z perspektywy jednej z licznych kafejek chłonąć atmosferę miasta.

Na deser zostawiamy Toledo – niewielkie, lecz przepiękne miasto, położone 70 kilometrów od Madrytu. Warto na własne oczy zobaczyć Campus de Toledo – stare miasto rozpostarte na wzgórzu i górujący nad nim Alkazar – pałac i twierdzę zarazem, świadka długiej i nieraz gwałtownej historii kraju.

Kuchnia
separator

Kuchnia hiszpańska jest niezwykle zróżnicowana. Północny zachód to dania oparte na rybach i owocach morza. Południe i wschód z kolei jest krainą kuchni śródziemnomorskiej z wyraźnymi wpływami arabskimi. Środkowa Hiszpania, a więc wyżynne i górskie okolice Madrytu są znane z kuchni o mocnych tradycjach pasterskich – bazującej na dziczyźnie, jagnięcinie i wieprzowinie. Wszystkie te krainy łączy napój, który króluje na stołach całego kraju– wino pod różnymi postaciami.

Co zjeść?

Kuchnia kastylijska wywodzi się z kuchni pasterskiej, charakterystycznej dla surowego klimatu jaki panuje w Górach Kastylijskich. Oparta jest w dużej mierze na mięsie zwierząt hodowlanych oraz ryb słodkowodnych. To nie wszystko – pełna jest lokalnych przysmaków, których twórcom nie można odmówić fantazji, jak w przypadku popularnych w okolicach Estremadury dań z… żab! Najpopularniejsze są jednak dania z jagnięciny, jak pieczeń cordero asado, cielęciny czy też wieprzowiny jak smażone mięso prosiaka w ziołach i przyprawach – cochifrito. Kastylia to nie tylko dania mięsne. Dużą popularnością cieszy się tu bakłażan, podawany w postaci berenjenas rellenas – pieczonych warzyw nadziewanych mieloną jagnięciną i serem manchego.

Berenjenas rellenas

Gazpachos manchegos

Callos a la madrilena

Cocido

 

Dokąd na obiad?

Jeśli chcecie spróbować wykwintnej i nowoczesnej kuchni, zajrzyjcie do DSTAGE. Minusem lokalu są wysokie ceny, ale wrażenia smakowe szybko rekompensują wydatki. Amatorzy przekąsek i miejscowych dań za rozsądną cenę oraz lokalnego kolorytu powinni odwiedzić Cerveceria Gandario lub Tinto y Tapas.

Pogoda
separator

Madryt leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego kontynentalnego, który charakteryzuje się gorącym i suchym latem oraz wilgotną zimą. Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia w najcieplejszych miesiącach – lipcu i sierpniu, to 32°C, a liczba godzin słonecznych 11-12. W grudniu i styczniu, które są najzimniejszymi miesiącami w roku, średnia temperatura to 11°C.

Blog
separator

Anna Derkowska

Madryt – królewska stolica Hiszpanii

Madryt to miasto tętniące życiem! Jest pełne kultury, historii i tradycji. Swoim bogactwem wynagrodzi Was szczodrze za długą podróż i sprawi, że będziecie chcieli do niego wracać kolejny raz… i kolejny, i kolejny. W królewskim mieście zawsze znajdzie się kolejne miejsce do odkrycia!

Najwyżej usytuowaną stolicę w Europie (aż 667 m n.p.m. !), w zimie srogo zimną, a w lecie upalnie gorącą, najlepiej zwiedzać późną wiosną i wczesną jesienią – wtedy temperatura powietrza najbardziej sprzyja miejskim przechadzkom. Największa metropolia Hiszpanii, która mieści się w centralnej części kraju nad rzeką Manzanares, łączy w sobie uroki życia w wielkim mieście z możliwością obcowania z przyrodą pośród przepięknych parków i zielonych skwerów.

CZYTAJ DALEJ

Loty i hotele
separator

Sprawdź pozostałe oferty do Hiszpanii