Lizbona 2017-09-01T11:15:23+00:00

O Lizbonie
separator

„W Lizbonie możecie poczuć esencję Portugalii składającą się z fado, pasteis de Belém, bacalhau, azulejo i magicznego Palácio Nacional da Pena. Ja mieszkałam w Portugalii dość długo i mogę napisać bez wahania, że nie są to jej wszystkie składniki i nawet teraz, kiedy wracam od czasu do czasu, dodaję kolejne do mojej listy.”

traveler

Anna Derkowska
Pasjonatka podróży

Co warto odwiedzić?
separator

Lizbona to miasto o pięknej, ale i tragicznej historii. Stolica Portugalii posiada mauretańskie korzenie, widoczne podczas spaceru stromymi i wąskimi uliczkami Alfamy. To stare centrum miasta nad brzegiem Tagu, a później dzielnica biednych rybaków. Obecnie jest jednym z niewielu miejsc, w których można obejrzeć zabudowę miasta sprzed katastrofalnego trzęsienia ziemi z 1755 roku. Warto odwiedzić Zamek św. Jerzego, Katedrę i poczuć klimat miejsca, w którym narodziło się fado.

Miejscem, które ominął kataklizm z XVIII wieku jest także dzielnica Belém. Możemy poznać wygląd dawnej Lizbony – mieszankę gotyku, renesansu i wpływów arabskich, czyli unikatową architekturę manuelińską, tak charakterystyczną dla Portugalii. To za sprawą monumentalnego klasztoru Hieronimitów z kościołem św. Marii. Klasztor był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To własnie tu, w grudniu 2007 roku, podpisano Traktat Lizboński.

Nad Tagiem stoi zaś Wieża Belém – niegdyś strzegąca wejścia do portu, z którego na podbój świata ruszał Vasco da Gama, a która w późniejszych czasach pełniła rolę więzienia. Ciekawostką jest fakt, że niegdyś stała na środku Tagu, ale w wyniku trzęsienia ziemi z 1755 roku, przesunięciu uległo jego koryto i dziś torre znajduje się zaledwie kilkanaście metrów od północnego brzegu rzeki.

Oprócz historycznych dzielnic sprzed trzęsienia ziemi, obowiązkowo należy zobaczy Baixę – obecne centrum miasta zbudowane w II połowie XVIII wieku. Posiada szerokie ulice i wiele placów – choćby znane Praça do Comércio z Łukiem Triumfalnym oraz Rossio, najważniejszy śródmiejski plac Lizbony. Nie można odmówić sobie przyjemności przejażdżką Elevador de Santa Justa, czyli najsłynniejszą miejską kolejką (w odróżnieniu od pozostałych, ta ma formę windy), odbyć podróż zabytkowym tramwajem oraz zobaczyć nieodbudowaną po trzęsieniu ruinę gotyckiego klasztoru Do Carmo.

Kuchnia
separator

Kuchnia z okolic Lizbony to odmiana kuchni śródziemnomorskiej wzbogacona o wpływy atlantyckie. Dlatego też w lokalnym menu królują ryby i owoce morza, ale także wieprzowina i jagnięcina hodowana w głębi lądu. Istotnym elementem są egzotyczne przyprawy jak choćby popularna w stolicy piri-piri – to pozostałość z czasów kolonialnych. Portugalia jest także ojczyzną wyśmienitych serów. Portugalczycy zazwyczaj swoje posiłki kończą mocną kawą lub winem.

Co zjeść?

Narodowym daniem Portugalii jest bacalhau, czyli solony i suszony dorsz atlantycki, który przyrządzany jest na tyle sposobów, że zwykło się mawiać o 365 rodzajach tego dania – na każdy dzień roku! Portugalczycy produkują także wiele rodzajów świetnego sera, który funkcjonuje nie jako dodatek do dań, ale przekąska. Do nich zaliczyć możemy, np. queijo da Serra da Estrela czy queijo de Castelo Branco. Nie można zapomnieć o słodkościach – znakomitych portugalskich deserach i ciastkach z legendarnymi (ponoć oryginalną recepturę znają zaledwie… trzy osoby!) pastéis de Belém na czele.

Carne de porco à Alentejana

Bacalhau á Gomes de Sá

Feijoada

Percebes

 

Dokąd na obiad?

Chcecie zostać zaskoczeni ciekawymi daniami opartymi o regionalne potrawy? Bez zastanowienia udajcie się do Belcanto, wyśmienitej restauracji, którą docenia nawet przewodnik Michelina (dwie gwiazdki!). Podczas sjesty, gdy większość restauracji jest zamknięta, zgłodniali turyści powinni zajrzeć do Há Tapas no Mercado!!!, gdzie można za niewielkie pieniądze najeść się lokalnymi przekąskami. Jeśli szukacie restauracji w rozsądnej cenie, to idealna będzie Taberna Sal Grosso – niewielka, ale z wyśmienitą kuchnią śródziemnomorską.

Pogoda
separator

Lizbona znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego, co przekłada się na łagodne zimy i ciepłe lata. Najcieplejszymi miesiącami w roku są lipiec i sierpień, kiedy temperatura powietrza w dzień wynosi 27-28 °C, a w nocy – 17 °C. Woda najcieplejsza jest w okresie sierpień-wrzesień, jej temperatura to 18 °C. Średnia roczna liczba dni deszczowych to zaledwie 117.

Blog
separator

Anna Derkowska

Na słodko i z nutką nostalgii – witamy w Lizbonie!

Ojczyzna fado, Portugalia to moja wielka miłość! Mieszkałam w niej prawie rok, zwiedziłam wzdłuż i wszerz, wracam tam jeśli tylko mam taką okazję. To mały kraj z wielkimi ambicjami, bogactwem kulturowym, przemiłymi ludźmi, pysznym jedzeniem, a także wieloma tajemniczymi miejscami do odkrycia. Największe miasto, a zarazem stolica Portugalii – Lizbona, po portugalsku Lisboa (z “s” czytanym jak polskie “sz”), jest pełne ciekawych miejsc zgromadzonych na relatywnie małym terenie, które razem pozwolą Wam poczuć prawie wszystkie smaczki portugalskości. Nawet, jeśli macie na to tylko jeden weekend!

CZYTAJ DALEJ

Loty i hotele
separator

Sprawdź pozostałe oferty do Portugalii