Chania 2017-09-01T13:02:53+00:00

O Chanii
separator

„To właśnie Chania – najbardziej sugestywne i malownicze miasteczko na Krecie! Jedyne takie miejsce w Grecji, gdzie uda Wam się zobaczyć wenecki port i pozostałości tureckiej architektury, poczuć romantyczną atmosferę Florencji, a także zachwycać się krystalicznie czystą wodą leżąc na jednej z okolicznych piaszczystych plaż.”

traveler

Anna Derkowska
Pasjonatka podróży

Co warto odwiedzić?
separator

Chania przez wieki była najważniejszym miastem i stolicą Krety. O jej znaczeniu świadczy fakt, że pierwsze fortyfikacje postawiono tu już w okresie hellenistycznym – w III wieku p.n.e, później rozbudowane przez Bizantyjczyków. Niestety – najstarszych śladów nie ujrzymy, bowiem miasto zostało kompletnie zniszczone w IX wieku. Do naszych czasów przetrwały bizantyjskie budowle obronne postawione już po odbudowie miasta, weneckie z okresu czterech wieków włoskich rządów na Krecie oraz przez Turków. Najciekawszym elementem systemu obronnego Chanii jest otaczająca port twierdza Firkas, wybudowana w I połowie XVII wieku.

Obowiązkowym punktem wyprawy do Chanii jest spacer po najstarszej dzielnicy miasta – Kasteli. Wąskie uliczki, gęsto zabudowane kamiennymi domami wspinają się na wzgórze górujące nad portem i wenecką twierdzą. Sam port jest kolejnym miejscem wartym odwiedzenia – zbudowany w czasach weneckich, pełen jest urokliwych budynków, tawern i barów, w których kwitnie nocne życie, a wejścia do niego strzeże wenecka latarnia morska! To świetny punkt widokowy, z którego można obserwować nie tylko miasto, ale także okalające je pasmo górskie Lefka Ori. Na skraju dzielnicy leży kolejny warty uwagi obiekt – katedra Marii Panny, wybudowana w XIX wieku.

Z Kasteli graniczą dwie dzielnice pełne zabytków i uroku dawnych czasów – Evraiki, czyli dzielnica żydowska oraz Topanas – dzielnica turecka. W dzielnicy żydowskiej należy wstąpić do jedynej czynnej na wyspie synagogi oraz do Muzeum Archeologicznego, które ma swoją siedzibę w dawnym weneckim kościele św. Franciszka. W Topanas warto wstąpić do galerii sztuki mieszczącej się w dawnym meczecie Janczarów oraz obejrzeć budynki z czasów tureckiego panowania na wyspie – w tym łaźnię. Oprócz tego w dzielnicy można zahaczyć o Muzeum Morskie oraz o wybudowane przez Wenecjan zaplecze portu w postaci suchych doków, stoczni i przystani.

Wszyscy pasjonaci smaków powinni udać się do miejskiej hali targowej – to jedna z młodszych budowli najstarszej części miasta, bo wybudowana na początku XX wieku. W neoklasycystycznej hali można kupić lokalne specjały oraz zachwycić się konstrukcją budynku, wzorowanego na budowli z Marsylii. Po zakupach najlepiej udać się na degustację kreteńskich przysmaków do pobliskich Ogrodów Miejskich, gdzie w cieniu starych drzew można zaznać odpoczynku.

Kuchnia
separator

Kuchnia kreteńska jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie. Wszystko dzięki wybornej oliwie i świetnemu zbilansowaniu – obok owoców morza i mięs, na stołach wyspiarzy znajdziemy także mnóstwo potraw roślinnych. Mimo, wydawałoby się niezbyt zdrowego stylu jedzenia – niewielkie śniadania oraz obfite, suto zakrapiane winem kolacje, i wypijania litrów kawy, Kreteńczycy długo cieszą się dobrym zdrowiem i do późnej starości podejmują aktywność fizyczną.

Co zjeść?

Kreteńczycy jeszcze do niedawna większość dań obiadowych opierali na roślinach, rybach i owocach morza. Ostatnimi czasy jednak coraz częściej na obiad podawane są mięsa – zwłaszcza jagnięce i wieprzowe. Oczywiście nadal popularnością cieszą się ryby (dorada) oraz owoce morza (ośmiornice, mątwy, krewetki, kalmary i mule). W kuchni kreteńskiej obecne są także potrawy i dipy kojarzone ogólnie z kuchnią grecką, np. souvlaki i sos tzatziki.

Boubouristoi

Garides saganaki

Horiatiki

Kolokythanthoi Yemistoi me Ryzi

 

Dokąd na obiad?

Dobrym miejscem do poznania lokalnych smaków, ale w nowoczesnej i niestandardowej oprawie, będzie Colombo Kitchen & Bar. Restauracja położona niedaleko Muzeum Archeologicznego w dawnej dzielnicy żydowskiej powinna zadowolić nawet najbardziej wybrednych. Jeśli planujecie wizytę w tawernie, to warto udać się do Akrogiali Taverna, która oczywiście specjalizuje się w rybach i innych morskich specjałach. Dodatkowym atutem tego miejsca jest położenie – tuż nad brzegiem morza!

Pogoda
separator

Chania leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza, że lata są gorące i słoneczne, a zimy deszczowe. W najcieplejszych miesiącach (czerwiec – sierpień) średnia temperatura powietrza w dzień wynosi 28-30 °C, zaś w nocy 18-21 °C. Średnia temperatura wody w tym okresie wynosi z kolei 23-26 °C, przy czym morze utrzymuje ciepło do listopada (średnio aż 22 °C).

Blog
separator

ANNA DERKOWSKA

Greckie wakacje? Tylko w Chanii!

Nie zajmie Wam więcej niż 5 sekund, aby zakochać się w tym małym wyspiarskim mieście. Szczególnie, jeśli nie lubicie typowych wypoczynkowych miejscowości i jesteście zmęczeni popularnymi wakacyjnymi miejscami z wszechobecnym przepychem. Rodowici Grecy uważają, że Chania, pomimo swojego położenia na bardzo popularnej wśród turystów Krecie, jest zupełnie inna niż znane nam z folderów biur podróży greckie miasta. Jako drugie co do wielkości miasto na wyspie oraz prawdopodobnie najpiękniejsze miasto Grecji, z długą historią i spektakularnym starym miastem, może być najlepszym miejscem na Wasze idealne greckie wakacje!

CZYTAJ DALEJ

Loty i hotele
separator

Sprawdź pozostałe oferty do Grecji