Bari 2017-09-01T10:38:30+00:00

O Bari.
separator

„Bari to doskonałe miejsce, by poczuć klimat południowych Włoch. Region Apulia, którego to miasto jest stolicą, nie jest bogaty, co sprawia, że możemy tu poznać prawdziwe życie mieszkańców kraju. Podpatrzeć, jak na ulicy jest robiona świeża pasta, czy jak sznury z praniem zwisają z okien. Samo Bari ma wiele urokliwych zakątków, ale nikogo nie powinny dziwić naruszone zębem czasu domy, których nikt nie naprawia. Mieszkańcy nie zawsze mogą sobie pozwolić na poważne remonty, żyją więc tak, jak jest.”

traveler

Magdalena Ciach-Baklarz
BLOGERKA

Co warto odwiedzić?
separator

Bari jest dużym, portowym miastem, ale pełnym uroku, jeśli się zgubić wśród jego wąskich, splątanych ze sobą uliczek. Autorka bloga Italia poza szlakiem Magdalena Ciach-Baklarz poleca zacząć wizytę w mieście od jego najstarszej części – Città Vecchia, która choć jest niewielka ma niepowtarzalny klimat. Dlatego warto przysiąść tu na jednej z uliczek, napić się włoskiej kawy i poczuć to miejsce.

“Nie można pominąć wizyty w Bazylice San Nicola (Św. Mikołaja). Jeśli to tylko możliwe, warto zaplanować przyjazd w trakcie przesilenia letniego, 21 czerwca, wówczas w Bazylice ma miejsce niezwykłe przedstawienie. Od niemalże tysiąca lat, co roku, o tej samej porze światło słoneczne dostaje się do wnętrza katedry przez rozetę, która oświetla mozaikę na posadzce w tym samym kształcie, nachodząc na nią idealnie o 17:10. Geniusz twórców katedry wciąż żywy.” – poleca Magda autorka bloga Italia poza szlakiem.

W Bazylice znajduje się nagrobek polskiej królowej Bony, która pochodziła z panującej w Bari dynastii Sforzów. Królowa opuściła Polskę w związku z konfliktem, jaki wywiązał się między nią a jej synem – Zygmuntem Augustem. Rok po tym jak ponownie zamieszkała w Bari, została otruta przez swego zaufanego dworzanina.

W mieście zachował się również pałac Bony z XVI wieku. Castel del Monte jest unikalnym przykładem średniowiecznej architektury wojskowej, stanowi doskonałe połączenie elementów klasycznego antyku, muzułmańskiego Wschodu oraz gotyku cysterskiego z Europy Północnej.

Wśród kościołów godna uwagi jest też romańsko-gotycka katedra św. Sabina, wzniesiona na przełomie XI i XII wieku w miejscu dawnego pałacu namiestnika miasta. Wewnątrz budynku można podziwiać piękne, średniowieczne freski oraz obraz „Madonna Odegitria”, który według legendy namalował sam św. Łukasz. Odwiedzając ten kościół warto pamiętać, że Św. Sabin był pierwszym patronem Bari.

Natomiast jeśli chcecie uciec z miasta – wybierzcie się do uroczego Polignano a Mare, kurortu położonego zaledwie o 20 minut jazdy pociągiem od centrum. Dawniej była to cytadela pamiętająca jeszcze czasy antyczne. Dziś spacerując wąskimi uliczkami na murach starych domów można zobaczyć m.in. fragmenty poezji Turquato Tasso. Nie tylko architektura miasteczka jest zachwycająca, ale i natura wokół – skalista linia brzegowa i krystaliczna woda. Cudo!

Kuchnia
separator

Włoskiej kuchni nikomu nie trzeba opisywać. Na myśl o niej, wszyscy mają przed oczyma wspaniałą pizzę na cienkim cieście i pastę ze świeżymi warzywami czy owocami morza. Wyborne sery i długo dojrzewające wędliny.

Co zjeść?

Region Apulia, którego stolicą jest Bari, słynie głównie z płodów rolnych i to na nich, opiera się tutejsza kuchnia. Charakterystyczny smak tutejsze potrawy zyskują dzięki bulwie szafirka miękkolistnego – przypominającej nieco cebulę, jednak o dużo większej wartości odżywczej – jest ona gorzka i specyficznie zmienia smak dania.

Region ten słynie z oliwy z oliwek – drzewka oliwne rosną tu praktycznie wszędzie. Każdego roku produkuje się tu 200 milionów litrów oliwy, co odpowiada niemal połowie ogólnej produkcji oliwy we Włoszech! Tu również jest produkowane 10 procent krajowej żywności organicznej. Region ten słynie również z produkcji winogron.

Burrata

Cavatieddi

Tiella

“Zuppa di cozze

 

Dokąd na obiad?

Wspaniałych restauracji jest we Włoszech dużo, dlatego ciężko wybrać te godne polecenia. Do La Tana Del Polpo z reguły stoi kolejka, więc trzeba wykazać się cierpliwością chcąc zjeść tu kolację. Jednak cierpliwość popłaca! Wspaniałe świeże ryby i owoce morza, najlepiej pytać obsługę co polecają i czy może jest coś jeszcze, poza kartą. Polecamy również Panificio Fiore – jeżeli ktoś szuka szybkiej przekąski to zdecydowanie tu zje najlepszą focaccie w mieście. A może nawet jedną z lepszych w całym kraju!

Pogoda
separator

Okolice Bari pozostają pod wpływem klimatu wilgotnego podzwrotnikowego. Jest on łagodny, nie ma pory suchej, charakteryzuje się bardzo gorącym latem i łagodną zimą. Średnia temperatura najcieplejszego miesiąca to 29° C. Średnia temperatura w najchłodniejszym miesiącu wynosi powyżej 11° C. Opady deszczu występują przez cały rok, ze zmienną intensywnością. Najwięcej opadów jest w miesiącach zimowych od listopada do lutego.

Blog
separator

Magdalena Ciach-Baklarz

Italia poza szlakiem

Poprosiłam kolegę, aby pomógł mi znaleźć wakacyjną pracę we Włoszech. Udało się, pojechałam najpierw na 2 tygodnie, ale to się przedłużyło do 2 miesięcy. A później pojechałam do Gdańska błagać mojego promotora, aby puścił mnie jeszcze na kolejnych kilka miesięcy.

CZYTAJ DALEJ

Loty i hotele
separator

Sprawdź pozostałe oferty do Włoch