Barcelona 2017-09-01T11:05:04+00:00

O Barcelonie
separator

„Barcelona to miasto niezwykłe. Z jednej strony widzimy kolorową architekturę, piękną plażę, otwarte do późna restauracje. Z drugiej wiemy, że kwitnie w niej czarny handel, zdarzają się kradzieże, a ulice nie zawsze są czyste. Jednak miasto to, ma w sobie taką moc, że przymykamy oko na jego niedoskonałości i stosunkowo łatwo się w nim zakochujemy. To miasto różnorodne i dzięki temu zarówno turyści, jak i jego mieszkańcy poddają się jego urokowi. Każdy tu chodzi na luzie i można odnieść wrażenie, że czas w Barcelonie płynie wolniej i mało kto czymkolwiek się przejmuje.”

traveler

Justyna Bar
BLOGERKA

Co warto odwiedzić?
separator

U większości osób, które zastanawiają się nad podróżą do Barcelony pojawia się jedno skojarzenie – Antoni Gaudí. Myśl ta jest słuszna, jako że wszystkie symbole miasta zostały zaprojektowane, przez tego wybitnego architekta – wśród dziewięciu obiektów z Barcelony, które znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, aż siedem z nich jest autorstwa Gaudiego. Najbardziej rozpoznawalną wizytówką Gaudiego jest Sagrada Familia, od 1882 roku wiecznie w budowie. Obecnie kościół ma 115 metrów wysokości, docelowo ma mieć 170 metrów i być najwyższą budowlą sakralną świata. Pozostałe dzieła mistrza to: Park Güell, Palau Güell, Casa Milà, Casa Vicens, Casa Batlló, Cripta de la Colonia Güell.

Skupienie na kolorach i formach zaproponowanych przez Gaudiego odciąga często myśli od najstarszej części miasta – Barri Gòtic – średniowiecznej dzielnicy gotyckiej rozciągającej się między wybrzeżem a aleją La Rambla. O tym, jak wiekowe jest to miejsce świadczą zabytki z czasów rzymskich – przykładowo pozostałości po świątyni Augusta. Będąc w tych okolicach nie sposób, nie trafić na Plaça de la Seu – serce dzielnicy, przy którym znajduje się monumentalna katedra św. Eulalii. Kilka kroków stąd jest też jeden z najczęściej fotografowanych zabytków Barcelony – Most Westchnień.

Z kolei kibice piłkarscy powinni odwiedzić słynny stadion klubu FC Barcelona. Trybuny Camp Nou mogą pomieścić blisko 100 tysięcy osób, co czyni go największym stadionem w Europie i jednym z największych na świecie. Przy obiekcie jest duże muzeum, w którym można poznać zarówno jego historię, jak i grających na nim drużyn.

W ramach ciekawostek, wiecie że pierwszy mecz na Camp Nou FC Barcelona rozegrała z reprezentacją Warszawy w roku 1957? Katalończycy wygrali wtedy 4:2.

Z Barrio Gotic warto przejść na La Ramblę, a tam zajść na słynny bazar La Boqueria, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się już w 1217 roku! Choć obecny wygląd zyskiwał stopniowo od 1840 roku – kiedy to uznano, że dotychczasowy targ był za mały, by pomieścić wszystkich kupców i pod nadzorem architekta Mas Vilii, zaczęto budować nowy obiekt. Obecnie jedno z najmodniejszych miejsc w mieście. Jeżeli ktoś woli mniej gwarne miejsca to z Barri Gòtic powinien iść do dzielnicy La Ribera i odwiedzić Muzeum Picassa. Zlokalizowane w pięciu, przylegających do siebie średniowiecznych pałacach. Od 1963 roku gromadzono tu kolejne eksponaty i obecnie kolekcja liczy 4249 dzieł sztuki obejmujących wszystkie etapy twórczości artysty.

Jednym z ciekawszych miejsc w Barcelonie jest Poble Espanyol – skansen wybudowany przy okazji Wystawy Światowej w 1929 roku. Jest to wioska, w której zgromadzono budynki będące reprezentatywnymi przykładami rodzimej architektury, odzwierciedlające różne iberyjskie style i regiony. W sumie ponad 100 budynków zlokalizowanych na Wzgórzu Montjuic. Nieopodal znajduje się słynna Font màgica de Montjuic – kopleks fontann wybudowany przy okazji Wystawy Światowej, który w godzinach wieczornych zamienia się w arenę spektakli artystycznych. Widzowie mogą wówczas zobaczyć oszałamiające połączenie muzyki, różnokolorowych iluminacji i figur przestrzennych utworzonych przez setki strumieni wody.

Kuchnia
separator

Kuchnia katalońska uważana jest za jedną z najstarszych w Europie, jej tradycja sięga XV wieku. To tu powstały pierwsze traktaty gastronomiczne, jak chociażby La Canonja – przewodnik dla kleru z diecezji w Tarragonie, wskazujący jakie potrawy należy jadać w poszczególnych okresach liturgicznych.

Co zjeść?

Jako że region ten ma bogatą historię, jego kuchnia jest jej odzwierciedleniem. Ludy, które podbijały te ziemie przez wieki, dokładały do niej swoje smaki i tak w tutejszych potrawach można odnaleźć wpływy: Kartagińczyków, Rzymian, Maurów, Franków, Wizygotów i Greków. Ważne jest to, że współczesna kuchnia katalońska, choć odmienna od dawnej, nadal silnie oparta jest na tradycyjnych przepisach. Królują w niej głównie smaki śródziemnomorskie: świeże warzywa, oliwa z oliwek, ser, wieprzowina, ryby i owoce morza. Typowymi składnikami tych potraw są też grzyby i rozmaite wędliny.

Faves a la catalana

Esqueixada

Suquet de peix

Panellets

 

Dokąd na obiad?

Nie można odwiedzić Barcelony i nie spędzić choć jednego wieczoru jedząc tapas – czyli lokalne przekąski i popijając regionalne wino. Idealnym miejscem na realizację tej spożywczej fantazji jest Cervecería Catalana. W lokalu można skosztować klasycznych croquetes i patatas bravas, a także bagietek z rozmaitymi pysznościami. Obowiązkowo należy tu zjeść smażonego kalmara i grillowane ośmiorniczki.

Z kolei na większy posiłek polecamy Viana Barcelona z sercu Dzielnicy Gotyckiej. Miejsce jest niewielkie, dlatego warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji stolika. Nie wszystkie tutejsze dania są hiszpańskie, jednak nawet przysmaki kuchni międzynarodowej mają tu lokalny akcent. Restauracja ma w menu ciekawe propozycje dla osób nie jedzących mięsa, czy zważających na gluten lub laktozę w posiłkach.

Pogoda
separator

Katalonia znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Opady są tu niewielkie i przypadają głównie na jesień – bardzo rzadko przybierają formę ulew. Zimą temperatury są łagodne – średnio 9 °C w najzimniejszym miesiącu styczniu. Lata są upalne i suche, ze średnią temperaturą w sierpniu 24 °C. Dlatego najlepszy termin na odwiedzenie tego regionu Hiszpanii to wiosna i jesień.

Blog
separator

Justyna Bar

Oto Barcelona!

Zdarza się, że jeden człowiek spotyka drugiego… I ten wywraca mu życie do góry nogami. I tak Justyna, świeżo upieczona magister architektury krajobrazu spakowała się w dwie walizki i wyjechała do Barcelony… za swoją miłością, obecnym mężem, rodowitym Katalończykiem, którego poznała we wrocławskiej dyskotece.

CZYTAJ DALEJ

Loty i hotele
separator

Sprawdź pozostałe oferty do Hiszpanii